סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
א’ - ה’: 09:00-19:00
ימי ו’:   09:00-14:00

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669
פקס: 04-8245430

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

כלבים

פרעושים : כל מה שצריך לדעת על פרעושים לכלבים וחתולים

הפרעוש הינו חרק ללא כנפיים, בעל גפי פה המותאמות למציצת דם. זהו טפיל חיצוני הניזון מדמם של יונקים, לרבות בני אדם וציפורים. בד"כ צבעו כהה (חום אדמדם עד שחור).

פרעוש ב AI

נגיעות פרעושים בכלבים וחתולים :

 

הפרעוש הינו חרק ללא כנפיים, בעל גפי פה המותאמות למציצת דם. זהו טפיל חיצוני הניזון מדמם של יונקים, לרבות בני אדם. בד"כ צבעו כהה (חום אדמדם עד שחור).

מחזור חייו של הפרעוש כולל ביצה, 3 שלבי זחל, גולם ופרעוש בוגר, כאשר רק הפרעוש הבוגר ניזון מדם. הזחלים ניזונים בעיקר מהדם המעוכל המופרש מהבוגר, שנראה כגרגירים שחורים על חיית המחמד.

נקבת הפרעוש מטילה ביצים כיממה לאחר ארוחת הדם. מרבית הביצים מתפזרות בסביבת החיה תוך שעות ספורות. נקבה אחת יכולה להטיל כ-1000 ביצים לחודש! הביצים קטנות ובהירות וקשה להבחין בהן בעין בלתי מזוינת.

מהביצים בוקעים הזחלים שהופכים בהמשך לגלמים ומהם מגיח הפרעוש הבוגר.

משך מחזור החיים של הפרעוש תלוי בתנאי הסביבה, בעיקר טמפרטורה ולחות, ונע בין 3 שבועות בתנאים אופטימליים למס' חודשים.

 

מחזור חייו של הפרעוש :

 

מחזור חיי הפרעוש

השכיח מבין הפרעושים הנטפלים לאדם ולחיות משק החי והבית הוא פרעוש החתול. בטבע הוא טפיל של חולדות, חתולי בר, תנים, נמיות, צבועים וארנבות.
זהו מין הפרעוש הנפוץ ביותר על גבי כלבים וחתולים, בבתים ובחצרות.

 

הפרעושים פוגמים מאוד באיכות החיים של חיות המחמד שלנו, אך מעבר לכך, הם בעלי חשיבות רבה מבחינה רפואית.

  • הפרעושים הם הגורם הנפוץ ביותר לאלרגיה בכלבים ובחתולים. הסימן העיקרי המאפיין אלרגיה הוא תחושת גרד. הגירוד גורם לפצעים ולהתפתחות דלקות עור, שעלולות להיות מפושטות וכואבות.
  • הפרעוש עלול להעביר גורמי מחלה וטפילים שונים כדוגמת:

* תולעי סרט– תולעי מעיים הנפוצות בחיות מחמד. ביצי התולעים נמצאות בגוף הפרעוש והחיה נדבקת ע"י אכילת הפרעוש בעת הגירוד. גם ילדים קטנים עלולים להידבק בתולעים אלו בדרך דומה.

* חיידק התוקף את כדוריות הדם האדומות בחתול, שעלול לגרום למחלה קשה, שמתבטאת באנמיה חמורה, צהבת, חום ועלולה לגרום אף למוות.

* חיידק שגורם למחלת "שרטת החתול" באנשים, שמתבטאת בד"כ בהגדלת קשרי לימפה באזור השריטה ועלולה לגרום לחום ולכאבים.

*בתנאים מסוימים עלול פרעוש החתול להעביר את החיידק הגורם לטיפוס הבהרות.

שתי המחלות האחרונות אינן מועברות ע"י עקיצת הפרעוש, אלא דרך צואת הפרעוש, בה נמצאים גורמי המחלות.

בנוסף, נגיעות גבוהה מאוד בפרעושים בחיות צעירות או קטנות עלולה לגרום לאנמיה חמורה ומסכנת חיים כתוצאה מאובדן הדם אל הפרעושים הניזונים.

 

מסיבות אלו ואחרות, חשוב מאוד להקפיד על טיפול מונע כנגד פרעושים לאורך כל השנה.

קיים מגוון רחב של תכשירי הדברה בשוק בדרכי מתן שונות, לרבות בכדורים לבליעה, אמפולות למריחה על העור, תרסיסים, אבקות, שמפו וכו'.

לכל חומר מנגנון פעולה מעט שונה, כאשר המשותף לכולם הוא פגיעה במערכת העצבים של החרק.

ריכזנו עבורכם מידע בסיסי על החומרים המובילים בשוק:

 

כיום אנו ממליצים על שימוש בחומרים מהדור החדש- האיזוקסזולינים:

זהו מעכב סלקטיבי של תעלות כלוריד גלוטמט ושל רצפטור גאבא (gaba) הגורם להיפראקסיטציה (ערעור יתר) ושיבושים ניורולוגיים בטפיל המביאים בסופו של דבר למותו. הטפיל חייב למצוץ דם (ארוחת דם) מבעל החיים בכדי לקלוט את החומר ועל כן לא מונע העברה של טפילי דם כקדחת הקרצית או הפעלת וייזום אלרגיה לעקיצות פרעושים.

היות וחומרים אלו מסווגים כתרופה בשל היכולות שלהן לפתור בעיות רפואיות מגוונות, הן אינן ניתנות למכירה בחנויות ציוד לחיות מחמד, אלא במרפאות וטרינריות בלבד. בנוסף, הזהרו מחיקויים ומתכשירים המשולחים דרך חברות שילוח ברשת, זוהי תרופה לכל דבר ועניין ויש חשיבות לתנאי אחסנתה ושילוחה.

כלב שמח עם פרעושים

 

בקבוצה 4 מוצרים עיקריים:

 

ברבקטו (fluralaner) טבליית לעיסה או אמפולה טרנסדרמלית למריחה על העור (בחתולים רק אמפולה) הניתן לתקופה של 3 חודשים. יעיל כנגד פרעושים, קרציות, טפילי עור מגוונים ואקריות.

החומר הפעיל נספג למחזור הדם דרך העור או דרך המעיים ומגיע לריכוז מקסימלי בפלזמה ונמצא במחזור הדם למשך כ- 112 ימים. מנגנון הפעולה הארוך של פלורולנר נובע מהריכוז הגבוה יחסית, הפיזור הרחב ברקמות וקצב פינוי איטי.

הפרעוש/הקרצית נחשפים לחומר הפעיל בעת עקיצה וארוחת הדם שלהם. יתרון נוסף לתכשיר זה הוא שאין השפעה חיצונית של מקלחת, שמש, גשם וכו על אורך הטיפול.

פלורולנר עובר מטבוליזם ראשוני דרך הכבד והוא יעיל מגיל חודשיים ומעל 2 ק״ג.

סימפריקה (sarolaner) טבלית לעיסה חודשית לכלבים בלבד, יעילה כנגד פרעושים, קרציות, טפילי עור ואקריות  (כמו ברבקטו רק בריכוז נמוך יותר). ניתנת מגיל 8 שבועות. בדומה לברבקטו, הטפיל חייב בארוחת דם על מנת להיות חשוף לחומר הפעיל. לחומר הפעיל ספיגה אורלית טובה, פיזור מצוין ברקמות, נקשר בצורה מאוד חזקה לחלבונים בפלזמה בכלבים (99.9%) מה שגורם להמצאות החומר הפעיל בדם לאורך זמן, עובר מטבוליזם מינימלי בכבד ומופרש דרך הצואה. יש מגוון טבליות למשקל כלב של 1.2 ק"ג ועד 60 ק"ג.

נקסגארד (afloxolaner) כדור לעיסה חודשי, ניתן לכלבים בלבד מגיל 8 שבועות במשקל 2 ק״ג ומעלה, כנגד פרעושים בוגרים וקרציות. בגרסת הספקטרה (תוספת של מילבמיצין) יעיל גם כנגד נמטודות למינהן (תולעי סרט, עגולות, קרס, אקריות אוזניים, ולטענת היצרן גם כנגד תולעת הפארק). השפעה כנגד פרעושים בתוך 4 שעות ונגד קרציות לאחר לפחות 12 שעות. ניתן לתת לכלבים הרגישים לאיברמקטין. ספיגה אורלית טובה וקשר חזק לחלבוני הפלזמה.

קרדליו (lotilaner)- כדור חודשי לעיס ממשפחת האיזוקסזולינים המיועד לחתולים בלבד נגד פרעושים וקרציות. ספיגה אורלית טובה וחיבור חזק לחלבוני הפלזמה, עובר מטבוליזם דרך הכבד ומופרש בצואה. לאחר טיפול נדרש גם טיפול בסביבה החיצונית על מנת למנוע הדבקה חוזרת. לא מתאים לחתולים אלרגיים הניזונים ממזון רפואי.

 

כלב קטן פרעושים

 

קיימים מוצרים נוספים ישנים יותר שבשל גילם והימצאותם בשוק כבר מספר שנים רב, יש לפרעושים ולקרציות עמידות מסוימת כלפיהם:

 

  1. ריוולושיין (Revolution)- החומר הפעיל, Selamectin, חודר דרך העור למחזור הדם ומשם מופרש שוב בחזרה לעור בהדרגה. לכן, תכשיר זה עמיד יותר במים מתכשירים אחרים שמתרכזים בעור בלבד. קוטל פרעושים בוגרים ומונע את בקיעת הביצים. בנוסף, קוטל אקריות אוזניים (טפילי אוזניים), טפיל הנפוץ בחתולים, שעלול להדביק גם כלבים, תולעת הלב בכלבים (מחלה נפוצה בארה"ב) ותולעי מעיים עגולות, וכן בעל פעילות כנגד טפילים נוספים ביעילות משתנה. הטפילים מתים רק לאחר שעוקצים את החיה ומוצצים את דמה, שמכיל את החומר. גם במקרה זה מדובר בתרופה לכל דבר, אם כי היא זלגה מזמן לחנויות ממכר הציוד לחיות מחמד. עדיין אנו ממליצים להתייעץ עם הווטרינר לפני השימוש.
  2. אדוונטג' (Advantage)- החומר הפעיל, Imidaclopride, מתרכז בזקיקי הפרווה בעור. קוטל את הזחלים והפרעושים הבוגרים במגע בלבד, ומבלי שאלו יעקצו את החיה. עוצר עקיצות פרעושים תוך דקות ספורות. הורג קרוב ל-100% מהפרעושים לפני שמטילים ביצים וכשהכלב מטופל בקביעות מונע הדבקה בפרעושים. מדובר בתכשיר מאד ותיק ולהערכתנו כבר יש כנגדו עמידות רבה. מיועדת לכלבים וחתולים החל מגיל חודשיים.
  3. אדוונטיקס (Advantix)- שילוב של החומרים הפעילים: Imidacloprid+Permthtrin המתרכז בבלוטות החלב בעור. בנוסף לפעילותו נגד פרעושים, מקנה גם הגנה בפני קרציות, זבוב החול, המעביר את מחלת הלישמאניה בכלבים, וזבובי אורווה, שעקיצותיהם כואבות ומגרדות. חומר זה רעיל מאוד לחתולים, לכן מיועד לשימוש בכלבים בלבד ולא מומלץ לשימוש בכלבים הגרים עם חתול בבית.
  4. אדווקט (Advocate)- הינו שכלול של האדוונטג' בשל שילוב של החומרים הפעילים: Imidaclopride+Moxidentin. זוהי אמפולה חודשית, יעילה כנגד פרעושים, תולעים עגולות, תולעת הפארק (היחידה שבהתוויה כנגד תולעת זו!!!!) ואקריות אוזניים. מיועדת לכלבים וחתולים החל מגיל חודשיים.
  5. פרונטליין (Frontline)- מתרכז בבלוטות החלב בעור. מקנה הגנה כנגד פרעושים, קרציות וכינים. גם כאן הפרעוש מת לאחר שבא במגע עם החומר וללא צורך בעקיצת החיה. פרונטליין קוטל פרעושים תוך 24 שעות. עם זאת, מחקרים מראים שפרעושים וקרציות מפתחים עמידות לחומר הפעיל תוך זמן קצר. ניתן בתרסיס או באמפולה למריחה על העור. זהו חומר מאד ותיק שכיום יתרונו היחידי הינו יכולת המתן לנקבות בהריון ולגורים יונקים ללא רעילות.
  6. פרונטליין פלוס (Frontline Plus)- מכיל בנוסף חומר מעכב גדילה שקוטל את זחלי הפרעושים.
  7. קולר סרסטו (Seresto)- יעיל נגד פרעושים וקרציות ומכיל את הקומבינציה של החומרים הפעילים Imidacloprid+Flumethrin המוספגים בפולימר בעל פטנט בשחרור איטי. הקולר עמיד במים ותקף כ-8 חודשים. יתרונו הגדול ביכולת מתן דחיה לפרעושים, קרציות ואף זבובי חול המפיצים את טפיל הלישמניה ולכן בקומבינציה עם חומרים אחרי כגון האיזוקסזולינים הקולר מהווה עזר באזורים בעלי נגיעות גבוהה של פרעושים וקרציות וכעזר במניעת התפתחות של אלרגיה לעקיצות פרעושים.

 

יש לזכור כי יש להשתמש בכל תכשיר עפ"י הוראות היצרן בלבד וכן יש להתייחס למשקל, גיל, מין החיה (כלב/חתול וכו') ולתדירות השימוש המומלצת ע"י היצרן. בכל מקרה של חוסר וודאות יש להתייעץ עם הווטרינר לפני השימוש!

 

במידה וחיית המחמד שלכם כבר נגועה בפרעושים, הטיפול חייב לכלול הדברת הבית, החצר והסביבה הקרובה בנוסף לטיפול בחיה עצמה, שכן מרבית ביצי הפרעושים, הזחלים והגלמים נמצאים בסביבה.

הזחלים לבנים זעירים ובעלי תנועה מוגבלת ומעדיפים תנאי חשכה. בחוץ הם מתפתחים בשכבת הקרקע העליונה וניזונים מחומר אורגני נרקב בעוד בבתים מצויים בבסיסי סיבי השטיחים או הריפוד ובמקומות המרבץ של חיות המחמד. כדאי לשאוב היטב רצפות, שטיחים, ספות, מזרנים וכו'. רצוי להשתמש בשקית אגירת אבק חד פעמית ולרססה בחומר הדברה לקטילת הפרעושים והזחלים שישאבו לתוכה.

להדברה סביבתית מומלץ להזמין מדביר מוסמך לצורך הדברת הבית והחצר. יש לדרוש מהמדביר להשתמש בחומרים הבטוחים לחיית המחמד ולהרחיק את חיות המחמד בעת ביצוע ההדברה בהתאם להוראות הרשומות על תווית התכשיר, בד"כ למספר שעות. מומלץ ביותר לרשום את שמות החומרים בהם השתמש המדביר. סימנים כגון ריור, אפטיה, חוסר תיאבון, כוויות וסימנים עצביים אצל חיות המחמד עלולים להיגרם עקב חשיפה לחומרי הדברה ומעידים על הרעלה. לכן, בכל מקרה של הופעת מי מהסימנים הנ"ל יש לפנות לווטרינר בהקדם.

 

כלב עצוב מפרעושים