סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מזון בריא לכלבים ולחתולים

בעבר הלא רחוק ניזונו חיות המחמד ממזון שאינו מותאם להם במלואו. עם העליה במעמדם של חיות המחמד לדרגה של בן משפחה לכל דבר ועניין, שודרגה גם הדיאטה שלהם בהתאם.

אוכל לכלבים

מזון בריא לכלבים וחתולים - רקע :

 

כל בעל חי חייב להכניס לגופו מזון המורכב מ-3 מרכיבים עיקריים: חלבון, פחממות ושומן אליהם מתווספים ויטמינים, מינרלים ויסודות קורט המשלימים את התזונה למלאה ולשלמה. המזון הוא זה שמלעשה מאפשר בניה מחודשת ורציפה של הגוף, מזין את מערכותיו השונות במצבי שגרה וחולי ומאפשר לבעל החי להמשיך לתפקד באופן מלא ומייטבי. הכלבים בדומה לבני אדם נחשבים כאוכלי כל (אומניבורים) ומבססים את תזונתם על חלבון, פחממות ושומן הבאים ממקור חי או צמחי. בניגוד אליהם החתולים נחשבים כטורפים הכרחיים (קרניבורים אובליגטורים) וחייבים חלבון המגיע מן החי בלבד ומכיל מספר לא מבוטל של מרכיבים שאילולא ישיגו אותם עלולים לסבול מבעיות קשות ואף מוות. עם תחילת ביות הכלב והחתול לפני אלפי שנים ועד לפני עשורים בודדים, ניזונו האחרונים בעיקר משאריות שייצר האדם או מבעלי חיים אשר נמשכו לשאריות אלו (יונקים קטנים, עופות, זוחלים ואף צמחיה הגדלה על חומר ופסולת אורגנית), עובדה אשר חיזקה את הקשר בין החיות לאדם והאיצה את תהליך הביות עד ימינו. אם התפתחות תרבות גידול חיות המחמד ובעיקר לאחר כניסת ונסיקת הרפואה הוטרינרית נוצר צורך לפתח את נושא הזנת ותזונת חיות המחמד ולהבינו לעומק. מאז נכנסו לשוק עשרות חברות מסחריות ונכתבו מאות ואלפי מאמרים מדעיים בנושא וכמות הידע הנרכש בתחום זה עצום ורב המאפשר לנו היום להבין טוב יותר את צרכיהם ובעיותיהם. כיום אנו למדים כי התזונה היא שוות ערך לכל אחד מהטיפולים המוענקים לחיות שברשותינו. החל ממניעה כגון חיסונים ותילועים כך גם המזון האיכותי יתן בידי הגוף יכולות התמודדות טובות יותר מול מפגעי הסביבה, וכן במקרים בהם בעל החיים חולה- המזון מהווה חלק אינטגרלי מהטיפול ולעיתים הטיפול היחידי (על כך בהמשך). תזונה נכונה תביא לבעל החי בריאות טובה יותר אשר תתבטא באופן ישיר בפרווה בריאה וצפופה, עיניים בורקות, מצב גופני תקין (יוערך על ידי הוטרינר) מזג חיוני, אנרגטיות ויבטיחו איכות חיים ואריכות ימים גבוהה יותר.

כלב חום

סוגי מזונות לכלבים וחתולים:

 

מזון מסחרי- אלו מזונות המפותחים ומשווקים על ידי חברות מסחריות האחראיות על ייצור הולם ותקין, מחקר מדעי, בדיקות תקינה וטעימות וכד' ומפשטות עבורנו את כל תהליך הזנת בעלי החיים שברשותינו. המזונות הללו מכילים את כל מרכיבי הבסיס שבעל החיים זקוק לו במינון ובכמות הנדרשת (הכמות תלויה גם בנו...) ולכן זה נחשב למזון בריא לכלבים גם כי מזון זה מותאם עבור הצרכים האישיים של כל בעל חיים כגון: גיל, גזע, רמת פעילות, מצב בריאותי וכד'. המזון המסחרי מגיע לרוב בצורת כופתיות בגדלים שונים הארוזים בשקים (בגדלים משתנים) ו/או מזון רך הארוז בפחיות (בגדלים משתנים).

מזון בייתי- כיום קיימת מגמה שהולכת ותופסת מקום נרחב יותר ויותר של בעלים אשר מעדיפים לבשל לבעלי החיים שברשותם מזון בייתי. אין בכך להעיד שבעלי החיים שלהם יקבלו שאריות מהשולחן, להיפך הוא הנכון. הבעלים יבשל את המזון על פי הנחיות ברורות ומדוייקות ועל פי תפריטים מוכנים וידועים מראש המכילים את כל מה שנדרש ורצוי עבור חיית המחמד שברשותם. זהו תהליך לא פשוט, ארוך ולעיתים מייגע הדורש התעסקות והשקעת זמן רב ולרוב עלותו גבוהה מהמזונות המסחריים. למזון המבושל בבית יש להוסיף באופן מלאכותי ומדוייק ויטמינים, מינרלים ויסודות קורט אשר אינם נמצאים או נהרסו במהלך עשייתו. לרוב המזון הבייתי מגיע בצורה של עיסה או חתיכות מבושלות של המרכיבים עצמם.

מזון טבעי- זהו שילוב בין שני הסוגים שפורטו, בהן חברה מסחרית מפיצה מזונות בייתיים/טריים. חשוב לזכור כי למזונות טריים או אלו המבושלים בבית תוקף מוגבל, בעיקר מאחר ואינם מכילים חומרי תשמורת (מלאכותיים ו/או טבעיים) ואינם ארוזים באריזות אשר עברו עיקור מחיידקים, פטריות או מזיקים אחרים ומכאן רגישותם הגבוהה יותר.

מזון בריא לכלבים

אוכל לכלבים

צרכי בעל החיים והתאמת התזונה:

קיימת חלוקה ברורה במזונות המסחריים המותאמת לרוב לסוג ולגיל חיית המחמד, אך יכולה גם להתאים לרמת הפעילות, לגזע ואף לצרכים רפואיים רבים. מומלץ ביותר לא לתת לכלבים מזונות חתולים ובטח לא להיפך!!!!


מזון גורים
- מתאים לגורים החל מרגע גמילתם ועד לבגרותם ומותאם למצבי הגדילה ולצרכים האנרגתיים שהגדילה דורשת מהם ומכיל מספיק רכיבי מזון כדי לאפשר גדילה נכונה, התפתחות מבנה שריר שלד ושיניים תקינות, תמיכה במערכת החיסון ובמערכת העור והפרווה וכו' ולתת לכלב מספיק אנרגיה על מנת לנוע ולהשתולל כפי שכל גור עושה. בכלבים יש לתת לגור את כמות המזון המומלצת בלבד ולעדכנה בהתאם לגדילתו ולא לאפשר "אכילה חופשית" היות וגדילה שאינה מבוקרת הנובעת מכמויות לא מוגבלות של מזון או חוסר במזון עלולות להתבטא בשינויים מבניים קשים ובלתי הפיכים. לכמות הארוחות, זמני הארוחות, זמן השארת הכלים ולסוג הכלים חשיבות רבה ועל כך במאמרים נוספים. בחתולים לרוב האכילה אכן "חופשית" ופחות מבוקרת וברוב המקרים זה תקין ונורמלי. במקרים מסויימים יש לשים לב כי גור החתולים מתפתח בהתאם למצופה. בכל מקרה עירנותכם ובעיקר ביקורות תכופות וסדירות אצל הוטרינר ימנעו חסרים תזונתיים מיידיים ובעיות עתידיות הנובעות מכך.

מזון בוגרים- בעל חיים בוגר נחשב בעל חיים אשר סיים את גדילתו והגיע לבגרותו המינית עד גיל 7 שנים לערך. לבוגרים צרכים אנרגתיים נמוכים מלגורים ולכן בוצעו התאמות נדרשות למזונם על מנת למנוע השמנה מיותרת. בגילאים האלו לא כל מזון בריא לכלבים או לחתולים.

מזון מבוגרים (סניור)- כמו לגורים ולבוגרים, כך גם למבוגרים דרישות אנרגתיות וגופניות שונות. במזונות אלו שמו דגש על תמיכה במערכות הגוף הזקוקות לתמיכה נוספת כתוצאה משחיקת השנים שעברו כגון: מערכת השלד, הסחוסים, הגידים, בעיות שיניים כרוניות ותמיכה יתרה במערכת העיכול, השתן והחיסון. גם כאן לא כל מזון נחשב מזון בריא לכלבים ולחתולים.

כלב ותדהר

מזון רפואי:

ישנם מזונות המסווגים כמזונות רפואיים אשר פותחו באופן מיוחד ומחמיר ביותר על ידי מספר חברות ובאים לתת מענה לבעיות רפואיות קשות יותר כגון: אלרגיות למרכיבי מזון, עודף משקל, בעיות עיכול כרוניות, בעיות כליה ושתן כרוניות וכד'. אלו מזונות אשר מפותחים במתקני מחקר מסודרים ומפוקחים, תחת תקינה מחמירה ביותר ולרוב ימצאו בעיקר בידי הרופאים הוטרינריים אשר יכולים להתאים באופן מלא, נכון ומדויק בין הבעיה לדרכי פתרונה דרך המזון כפתרון יחיד או כפתרון משלים.

אוכל לכלבים מומלץ

royal-canin-dogs-canned-600x600
file_7_9

תוספות בייתיות וחטיפים-

 

מרבית המזונות המסחריים הקיימים כיום בשוק הינם באיכות גבוהה מאד ואין צורך להוסיף להם מאומה. מכאן שאיננו ממליצים על תוספות בייתיות וחטיפים לדיאטת חיית המחמד שברשותכם. יש לזכור כי קיימים מזונות כגון שוקולד, בצל או שום שעלולים להיות רעילים וכי שאר המזונות מתוספים בהמון חומרים מלאכותיים המותאמים לבני אדם ולא לחיות מחמד ועלולים לגרות את מערכת העיכול, החיסון והעור לתגובות חריפות אשר יצריכו טיפול וטרינרי.

תוספי תזונה-

 

קיימים מספר תוספי תזונה אשר מומלצים לבעלי חיים. יש לזכור שלפני הוספתם יש להיוועץ עם הוטרינר המטפל ולהתאים את המינון והכמות לחיית המחמד שברשותכם.

1. חומצות שומן (אומגה 3, אומגה 6 ואחרות)- פעילות אנטידלקתית במקרי דלקת מפרקים או דלקות עוריות ואלרגיות ומשפרת את איכות העור והפרווה.

2. פרביוטיקה ופרוביוטיקה- הוספת חיידקים "טובים" וחומרים אשר עוזרים להם לשגשג במערכת העיכול, תורמת לבריאות מערכת העיכול בפרט והגוף בכלל.

3. גלוקוזאמין, כרונדיטין סולפאט- גם לחיות מחמד אנו מוסיפים תוספי תזונה התומכים במפרקים, סחוסים, גידים ורצועות. אלו חומרים אשר מקטינים את שחיקתם של המרכיבים הללו ועוזרים לגוף להתגבר על שינויי הגיל. מומלץ להתחיל בנתינתם בגיל צעיר ולאורך כל חיי חיית המחמד ולא רק עם הופעת הסימנים הקלינים לבעיות אלו.

סיכום דבר-

 

בעבר הלא רחוק ניזונו חיות המחמד ממזון שאינו מותאם להם במלואו. עם העליה במעמדם של חיות המחמד לדרגה של בן משפחה לכל דבר ועניין, שודרגה גם הדיאטה שלהם בהתאם.

בעבר הלא רחוק ניזונו חיות המחמד ממזון שאינו מותאם להם במלואו. עם העליה במעמדם של חיות המחמד לדרגה של בן משפחה לכל דבר ועניין, שודרגה גם הדיאטה שלהם בהתאם.

פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882