סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

כלבים

חיסונים לכלבים | חיסונים לחתולים

חיסון הוא אמצעי מנע, השולל מגורמים מזיקים לבריאות בעל החיים את היכולת הפגיעה בו על ידי "אימון" מערכת החיסון של בעל החיים להתמודד עם גורם המחלה.חיסונים הם דבר חשוב מאוד לשמירה על בריאותם של חיות המחמד שלנו ולכן עשינו לכם סיכום מקיף בנושא.

יוליה גלר

מהו חיסון?

 

חיסון הוא אמצעי מנע, השולל מגורמים מזיקים לבריאות בעל החיים את היכולת הפגיעה בו על ידי "אימון" מערכת החיסון של בעל החיים להתמודד עם גורם המחלה.

מערכת החיסון הינה מערכת מתוחכמת מאד שתפקידה להגן על גוף בעלי החיים (ובכלל זה גם האדם) מפני גורמים מדבקים המזיקים לבריאותו. מערכת זו מורכבת ממגוון רחב מאד של תת מערכות, סוגי תאים ואופני פעולה מגוונים שבסופו של דבר יודע הגוף להתמודד עם גורמי מחלה מגוונים, לפתח יכולות תנגודת כנגדם (לפני ואחרי המחלה) ולמנוע נזקים הרסניים למערכות הגוף החיוניות ובכך למנוע את נזקי המחלות. למערכת החיסון יכולת למידה וזיכרון מדהימות ובאין מרגיש לאורך כל חיי בעלי החיים המערכת מנטרלת, לומדת, מונעת וזוכרת לעתיד מגוון רחב ביותר של סוגי מחלות בכלל זה חיידקים, נגיפים, טפילים ועוד.

הקרצית חיה את מחזור חייה גם על גופם של בעלי חיים וניזונים מדמם. הדם משמש לקרצית כמזון ובעיקר נדרש לנקבה לרבייה לצורך הטלת כמות עצומה של ביצים מופרות כשלב ראשון במחזור הטפיל.

מהו חיסון פעיל ומהו חיסון סביל?

במקרים של חיסון פעיל לומד הגוף החי מהו גורם המחלה, תוקף אותו עד השמדתו בו בזמן שנשארת לו יכולת זיכרון לעתיד למקרי מחלה חוזרים. לעומתו, בחיסון סביל מוחדרים נוגדנים, חלק מתאי מערכת החיסון, שהוכנו באופן מלאכותי אל גוף בעל החיים על מנת לקצר את שלב למידת מערכת החיסון ולמנוע נזקים חמורים מגוף החי אשר עלולים להיווצר בעת המחלה עצמה.

לעיתי יש לחזור על חיסון דחף, הבוסטר המפורסם, אחת למספר שנים על מנת לחדש ולרענן את יכולת הזיכרון של מערכת החיסון.

בחיי היום יום שלנו אנו נתקלים בלא מעט שאלות מלקוחות חדשים וותיקים כאחד בכל הנוגע לחיסוני כלבים וחתולים:

איזה חיסונים לכלבים יש?

מהו חיסון נגד כלבת לכלב?

איזה חיסונים לגורי כלבים יש?

האם חיסון כלבים יכול לפגוע בהם?

האם חובה לחסן חיסון משושה כל שנה?

אם החתול שלנו לא יוצא החוצה האם חייבים לתת לו חיסון מרובע?

בשביל כל אלו החלטנו לסכם לכם בקצרה מהם החיסונים לכלבים ולחתולים שיש היום בנמצא, מי חובה ומי לא ובמה אנחנו משתמשים....

אז בואו נצלול לתכלס ונסכם לכם איזה לחיסונים לכלבים וחתולים אנחנו עושים.

חיסונים לכלבים :

חיסון כלבת לכלב

זהו החיסון היחידי בארץ שהינו חובה על פי חוק הכלבת. החיסון ניתן לראשונה לגור הכלבים בגיל 3 חודשים (ובאותו מעמד מוחדר השבב אל מתחת לעורו) ואחת לשנה- חיסון בוסטר, כאמור על פי דרישת החוק.

חיסון כלבת לחתול אינו חובה אבל לחתולים שמסתובבים בחוץ ראוי לשקול לבצעו. על כך בהמשך.

החיסון מתבצע במרפאות מורשות בלבד על ידי וטרינרים שקיבלו אישור לחסן חיסוני כלבת לכלבים מהרשות המקומית ומשרד החקלאות או בלשכות הוטרינריות העירוניות.

כחלק מהרגולציה והרישוי, חיסון כלבת בכלב מחייב גם תשלום אגרה לרשות העירונית לה שייך הבעלים (על פי כתובתו). האגרה שונה ומוזלת לכלבים מסורסים וכלבות מעוקרות ויקרה יותר לכלבים וכלבות שלא עברו ניתוח סירוס או עיקור.

לא מזמן חיסון כלבת לכלבים עלה לכותרות בשל עליה דרסטית, לכאורה, בתופעות הלוואי של חיסון כלבת חדש שהוכנס, זמנית, על ידי השירותים הוטרינריים. על כך בלינק ובסרטון שעשיתי בזמנו בנושא :

כלב חום
חיסון כלבת לכלבים

חשוב לזכור כי וירוס הכלבת מדבק לבני אדם ולכל משפחת היונקים והינו חשוך מרפא!!! כל הנדבק בוירוס סופו למות ואין כל תרופה כנגדו. מכאן החשיבות שבחיסון כלבת מונע.

אלו שננשכו ופנו ללשכות הבריאות המחוזיות עלולים לקבל חיסון סביל, היינו נוגדנים מוכנים כנגד וירוס הכלבת אשר הופקו מדמם של סוסים או פרות.

 

חיסון מתומן:

בעבר הכרנו את החיסון הזה בתור "חיסון משושה" ויש עדיין מרפאות אשר מחסנות בחיסוני המשושה הישנים והמוכרים. לפני כ-4 שנים עברנו במרפאה לחסן בחיסון המתומן, החדש והמעודכן יותר.

החיסון מורכב משני חלקים וסה"כ יש בו הגנה כנגד 8 גורמי מחלה (מכאן שמו- מתומן...). מהמפורסמים שבין גורמי המחלות בחיסון זה ניתן למצוא את וירוס הפרוו והכלבלבת, אך יש עוד כאמור גורמי מחלה נוספים כגון העכברת (לפטוספירוזיס המדבקת גם לאנשים) על 4 סוגיה, דלקת הכבד הנגיפית והפאראינפלואנזה.

חלק מהוירוסים גורמים למחלות קשות ולכשלים במספר מערכות עד כדי מוות של בעל החיים. לעומת זאת, הדבקות, הופעת סימני מחלה קשים ומוות, נדירים ביותר בבעלי חיים מחוסנים.

לגורים ולבוגרים פרוטוקול שונה של חיסונים היות והגורים זקוקים להגנה גדולה יותר ולערעור אינטנסיבי יותר של מערכת החיסון ללמידה מיהם אותם גורמי מחלה.

מה שחשוב לזכור שבחיסונים החדשים הללו ועל מנת לא לגרום לעומס חיסוני בכלבים בוגרים, ניתן אחד החלקים בכלבים בוגרים אחת ל-3 שנים!! בעוד חלקו השני ניתן על בסיס בוסטר שנתי.

 

חיסון שעלת:

ניתן פעם אחת בשנה באופן ייחודי ללא מחט ובהשפרצה לחלל האף של הכלב דרך הנחיריים. החיסון אינו גורם לאי נוחות ומגן מקומית בחלל האף כנגד הדבקה בחיידק הבורדוטלה הגורם למחלה הידועה בשמה- "שעלת המכלאות" לפרוץ (על כך במאמר נפרד...). שעלת המכלאות מאד נפוצה במקומות בהם קיימת קירבה גדולה בין כמות כלבים רבה כגון פארקי כלבים, פנסיונים, מכלאות וכד'.

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתפרצויות גדולות מהרגיל בעונות הרלוונטיות של שעלת הגורמת אי נוחות גדולה לבעל החיים בעקבות שיעולים קשים מהם הם סובלים וסיבוכי המשנה הנילווים להם.

חיסונים לחתולים :


חיסון מרובע:

 

מגן כנגד 4 וירוסים שהמפורסם שבהם הינו וירוס החתלתלת. וירוס החתלתלת הינו קרוב משפחתו של וירוס הפרוו בכלבים ומכאן הדימיון הרב בניהם. זהו וירוס שעלול לגרום באחוזים גבוהים לתמותה של פרטים לא מחוסנים.

שאר מרכיבי החיסון של המרובע הינם מחוללי מחלה של מערכת הנשימה העליונה, אלו שגורמים לתמונות המוכרות של חתולי רחוב עם נזלת קשה ודלקות עיניים חמורות ונוראיות.

חיסון כלבת לחתול:

 

כאמור, אינו חובה על פי חוק אבל לחתולים היוצאים החוצה ובאים במגע עם בעלי חיים אחרים כגון: חתולים אחרים, כלבים חופשיים, תנים ושועלים, זאבים, חזרי בר ויונקים קטנים אחרים (מכרסמים, נמיות, קיפודים ועוד..), הם בהחלט מומלצים.

במרפאת מוריה מבצעים את כל סוגי החיסונים לכלבים ולחתולים - לפרטים נוספים צרו איתנו קשר כאן

חתול קטן חולה
חיסון כלבת לחתול קטן
פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882