סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

הרעלת מתאלדהיד בחיות מחמד

מתאלדהיד מצוי בחומרי הדברה כנגד חלזונות וחשופיות והינו רעיל ביותר לכלבים וחתולים. זהו מקרה חירום הדורש התערבות וטרינרית מיידית!

הרעלת מתאלדהיד

מהו מתאלדהיד?

זהו חומר המצוי במגוון חומרי הדברה כנגד חשופיות וחלזונות הנמצאים בשימוש נרחב.

רעילות החומר:

ההרעלה נגרמת מאכילה ועיכול של החומר הרעיל.

החומר גורם להרעלה במנגנון לא ידוע, אך ההנחה היא שהוא כולל הפרעה לפעילות נוירוטרנסמיטר(מוליך עצבי) מעכב בשם GABA וכתוצאה מכך גורם לעירור כללי של מערכת העצבים.

החומר רעיל לכלבים וחתולים כאחד.

סימני הרעלת מתאלדהיד:

הסימן הנפוץ ביותר הוא רעד שרירים,בנוסף, עירור כללי של מערכת העצבים (אקסיטציה) שמתאפיין ברגישות ותגובות יתר למגע, רעש או כל גירוי חיצוני. סימנים נוספים שיכולים להופיע הם אישונים מורחבים, ריור והלחתה מוגברת והיפר תרמיה (עליה בחום הגוף). במקרים קשים של ההרעלה יכולות להופיע אף עוויתות, כשל כלייתי נלווה משני לפירוק השרירים כתוצאה מהרעידות הבלי פוסקות ואף להוביל לפגיעה במנגנון הקרישה של הגוף ולהוביל לדימומים קשים.

במקרה של הופעת אחד או יותר מהסימנים הנ"ל יש לפנות מיידית למרפאה וטרינרית לקבלת טיפול. ככל שזמן הטיפול סמוך יותר לחשיפה סיכויי הצלחת הטיפול עולים.

טיפול בהרעלת מתאלדהיד:

לצערינו לא קיים חומר סותר למת אלדהיד, ולכן, הטיפול הוא בעיקרו טיפול תומך ומטרתו לנקות את הרעל מהגוף, לשלוט במערכת העצבית המעוררת ולתמוך במערכות הגוף השונות כדי שהפגיעה המשנית תהיה קטנה ככל הניתן.

• אם אכילת הרעל התרחשה בזמן הסמוך להגעה למרפאה ניתן לעודד הקאה על ידי מתן חומרים מתאימים.

• אם עבר זמן מה מאכילת הרעל ובעל החיים כבר מראה סימנים ברורים של ההרעלה, סביר שכבר התבצע עיכול של החומר הרעיל ולכן גרימת הקאה תהיה פחות יעילה כבר בשלב זה, במקרים אלו מתבצעת החדרה של צינור לקיבה ושטיפות של הקיבה.

• מתן של פחם פעיל דרך הפה (דרך צינור הקיבה או עם מזון אם על החיים אוכל). פחם פעיל הוא חומר על שטח פנים נרחב הסופח אליו חומרי רעל ומשמש אותנו במקרים של הרעלות רבות כאמצעי נוסף לסילוק חומרי הרעל מהגוף.

• טיפול בנוזלים במטרה להוריד את חום הגוף הגבוה האופייני להרעלה, בנוסף, הטיפול בנוזלים עוזר לשמור על הידרציה תקינה של בעל החיים (מניעת התייבשות) ומסייע לנו לשמור על מאזן מלחים תקין בגוף.

• טיפול בחומרים מרפי שרירים על מנת למזער את רעידות השרירים.

• טיפול בחומרים מדכאים של מערכת העצבים כדוגמת ואליום , על מנת לשלוט בעירור הכללי של מערכת העצבים ולמנוע עוויתות.

• במקרים בהם מופיעות עוויתות שלא ניתן לשלוט עליהן באמצעות תרופות בלבד, מרדימים את בעל החיים באמצעות מכונת הרדמה הפועלת על גז. מידי מספר שעות עושים נסיון להעיר את החיה עד אשר העוויתות נפסקות.

כמובן שהדרך הטובה ביותר היא להימנע מהשימוש בחומרים אלו בסביבה בה מצויים בעלי חיים, רצוי לוודא שחומרי ההדברה אינם מכילים מתאלדהיד ובכלל, רצוי לוודא תמיד שהחומרים המשמשים אותנו להדברה אינם מכילים חומרים רעילים לבעלי החיים שלנו.

בחודש החולף נתקלנו במרפאה בשני מקרים שונים של הרעלה לאחר שנעשתה הדברה כנגד חלזונות בחומרים המכילים מתאלדהיד.

בשני המקרים הופיעו רעד שרירים, היפר תרמיה וחולשה. באחד המקרים הופיעו גם ריור ורגישות יתר של מערכת העצבים למגע, לקול וכו'.

שתי הכלבות שהורעלו אושפזו , טופלו בנוזלים, מרפי שרירים ונוגדי עוויתות, היו במעקב צמוד ושוחררו לביתם כשהן מרגישות טוב, לאחר שכל סימני ההרעלה נעלמו.

 

 

הרעלת מתאלדהיד

 

 

 

 

 

 

 

פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882