סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
א’ - ה’: 09:00-19:00
ימי ו’:   09:00-14:00

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669
פקס: 04-8245430

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

מפת הגעה

כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

הוט ספוט בכלב

אקזמה הינה ביטוי השגור בפי אנשים לדלקת חריפה מקומית בעור. בכלבים יש המכנים אותה "הוט ספוט" (hot spot). ההוט ספוט בכלב יכול להתפתח מהר מאד ותוך שעות יכול לכלול שטחי עור יחסית נרחבים, בעיקר באזורי הפנים, הצואר והגב. לרוב זהו ביטוי לפגיעה מקומית במחסום הטבעי של העור וחדירת זיהום חיידקי לשכבות עמוקות יותר של העור עד לשכבת התת עור. ברגע שמחסום העור נפרץ וחיידקים שעמידותם גבוהה יחסית, מתבססים באזור הפגיעה, נוצרת דלקת מקומית חריפה המגייסת את מערכת החיסון של הגוף לתגובה מקומית חזקה ואגרסיבית.

hot spot 500*500
Hotspots-on-dogs

איזה סימנים אנו צפויים לראות אצל הכלב?
ברוב המקרים לכלב תיגרם חוסר נוחות רבה וגירוד עז במקום ההוט ספוט ובמקרים חמורים יותר הרגשה כללית רעה, ירידה בפעילות, חוסר תאבון, אפאטיה וחולשה כללית. ליקוק אינטנסיבי של המקום על ידי הכלב רק מחמיר את הנגיעות החיידקית על ידי המשך הפגיעה בעור והחדרת חיידקים נוספים לפצע שמקורם בפה. אם המקרה אינו מטופל במהרה, הזיהום עלול לחדור למוקדים ושכבות עמקות יותר ואף להתפשט באופן מערכתי בגוף הכלב, עובדה אשר תחמיר את מצבו הרפואי במהירות. הסיבות לזיהומים מקומיים כאלו בעור מגוונים ועליהם נכללים: אלרגיות (לפרעושים, מזון, אטופיק דרמטיטיס ועוד), פגיעות מקומיות בעור (עקיצות חרקים, שריטות וחבלות מחפצים חיצוניים), מגע עם חומרים קורוזיביים, כוויות נקודתיות ועוד.

האם נדרש אבחון נוסף?
לעיתים ילקחו מגרדי עור על מנת לשלול טפילי עור. הוטרינר יגרד בזהירות את עור הכלב ויבדוק מתחת למיקרוסקופ למציאת טפילי עור. במקרים בהם קיימת דלקת מקומית מאד חמורה עלול הוטרינר להציע לקחת, בטרם הטיפול הראשוני, תרבית ורגישות ממקום הדלקת. דגימה סטרילית זו נשלחת למעבדה חיצונית ובה מאובחנים החיידקים אשר מאכלסים את הפצע ואיזו אנטיביוטיקה היא היעילה לטפל על מנת לקטול אותם במהירות ובעילות הגדולה ביותר. באופן חריג כאשר עולה חשד לדברים רחבים או מסובכים יותר נלקחת דגימה עמוקה מהרקמה, ביופסיה, תחת הרדמה ונשלחת להערכה מיקרוסקופית פתולוגית במעבדה חיצונית.

והטיפול?
הטיפול יכלול טיפול משולב כנגד החיידקים המאכלסים את הלקות והתגובה המקומית של הגוף. אנטיביוטיקה מסוגים שונים תקטול את החיידקים וטיפול נוגד דלקת (אנטיאינפלמטורי) על ידי חומרים אנטי דלקתיים כגון אנטיהיסטמינים, סטרואידים, חומרים אנטיאלרגיים אחרים ישקיטו את התגובה המקומית. לחשיפה לאויר ומניעת הליקוק על ידי הכלב חשיבות מכרעת בהחלמה מהירה של הפצע ולכן תדרש התאמתו של קולר אליזבתני (קונוס מפלסטיק) לצורך כך. חבישת האזור מאד מקשה על ההחלמה ואינה מומלצת, משום שגורמת ללחות המקומית להישאר כלואה בחבישה ועל הפצע ולהתפחות אוכלוסיות חיידקים לא רצויות. בנוסף קיים הפחד כי הכלב ינסה לקלף את החבישה ולבלוע אותה ואז אנו עלולים לעמוד מול בעייה של גוף זר במערכת העיכול (נושא בפני עצמו). באופן עקרוני וללא סיבוכים נוספים אמור הפצע להחלים במלואו לאחר כשבועיים של טיפול ובמידה וגם טיפלנו בבעיה המקורית של הכלב אנו לא צפויים להתקל בו בשנית.

בכל מקרה של ספק רצוי להתקשר ולהתייעץ עם המרפאה. טיפול מוקדם ימנע מהמקרה להתדרדר ויקצר את חוסר הנוחות של כלבכם.

מהי אקזמה? אקזמה הינה ביטוי השגור בפי אנשים לדלקת חריפה מקומית בעור. בכלבים יש המכנים אותה "הוט ספוט" (hot spot).