סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

חתולים

דלקת חניכיים כרונית של הפה והחניכיים בחתולים

קומפלקס מחלות הכולל דלקת של החניכיים ורירית חלל הפה הגורמת במקרים רבים לחורים בצוואר השן (הגבול בין הכתר לשורש) ולספיגה של שורשי השיניים.

yawning maine coon kitten against white background

Feline Chronic Gingivo-Stomatitis


הגדרה
:

זהו שם של קומפלקס מחלות הכולל דלקת של החניכיים ורירית חלל הפה הגורמת במקרים רבים לחורים בצוואר השן (הגבול בין הכתר לשורש) ולספיגה של שורשי השיניים.

המחלה הינה רב-גורמית ויכולה להיות תוצאה של:

  1. נגיעות בנגיפים (הרפס, קליצי ונשאות של וירוס ה- FIV הוא איידס של חתולים).
  2. תגובה אוטואימונית (מערכת החיסון פועלת נגד הגוף עצמו) באזור חיבור השיניים לחניכים.
  3. זיהום חיידקי משני.

 אוכלוסיה בסיכון:

מרבית החתולים הינם בגילאי הביניים, בחתולים גזעיים המחלה מופיעה בגיל מוקדם יותר. במרפאתנו נראו מקרים של חתולים גזעיים הסובלים מהמחלה כבר בגיל 2.5-3 שנים.

היסטוריה וסימנים קליניים:

בשלבים ראשונים יתכן כי החתול יעדיף מזון רך על יבש, יתכנו קשיים באכילה- מזון שנופל מהפה, ואף יללות כאב בניסיון אכילה או בניסיון לגעת באזור הפה, הבל פה וריור מוגבר. חתולים אחרים לא יראו את הסימנים הברורים הנ"ל, יתכן ויהיו רק שקטים מהרגיל ופחות פעילים.

 טיפול:

הטיפולים הרפואיים כוללים מתן אנטיביוטיקה לתקופה ממושכת כנגד הזיהום המשני (לעיתים עד כדי חודש) וטיפול ממושך בסטרואידים בכדי לדכא את מערכת החיסון ולעצור את התגובה האוטואימונית

לסטרואידים תופעות לוואי  נרחבות בשימוש ממושך. בחתולים, התופעות העיקריות כוללות סוכרת, דלקת לבלב והעלאת סיכון לגידולי עטין.

במרבית המקרים תגובה לטיפול התרופתי הינה חלקית וקצרת תווך, לכן הטיפול המומלץ הוא עקירה של השיניים הטוחנות.

 עקירת שיניים:

במקרים חמורים כאשר הדלקת בגבול בין החניכיים לשורשי השיניים הינה חריפה ניתן לעקור את השיניים בקלות יחסית במשיכה קלה.

אולם, אם מדובר בחתול הסובל מדלקת חניכיים בלבד או מהיווצרות חורים בצוואר השן לא ניתן לעקור את השן בעקירה פשוטה ונדרשת התערבות כירורגית.

מרפאתנו מצוידת ביחידה דנטלית ייעודית למקרים הללו. כאשר השן עצמה בריאה ואחוזה בחוזקה בלסת יש צורך בציוד יעודי בעזרתו ניתן לחשוף חלקית את שורשי השן, לבצע חיתוך בין השורשים בטרם העקירה, זאת כדי להימנע משבירה של השן והשורשים. רק עקירה של השן והשורש בשלמותם תביא לריפוי, שכן התגובה החיסונית של הגוף הינה כנגד השן.

בנוסף הותקנה במרפאה יחידת רנטגן דנטלית. כל עקירות מגובות בצילומי נשך דנטליים על מנת לוודא כי כל השורשים הוסרו באופן מלא וכי לא קיים נזק ללסתות, התחתונה והעליונה.

ההחלמה לאחר טיפולי השיניים הינה מהירה. ברוב המקרים יש צורך בהזנה במזון רך בלבד עד לאיחוי של רירית הפה (חניכיים) וקלינית רואים שיפור ניכר תוך ימים אחדים.

במחקרים אשר בדקו חתולים אשר סבלו ממחלות פה וחניכיים כרוניות ועברו עקירות של השיניים הטוחנות, נמצא כי לאחר שנתיים של מעקב כ- 80% מהחתולים שנבדקו לא סבלו יותר מסימנים קליניים של המחלה בפה.

 כיצד מסתדרים החתולים בלי השיניים הטוחנות:

 חתולים, מהיותם טורפים, מצוידים בסט של שיניים חדות המשמשות לקריעת וגזירה של חתיכות בשר. לחתולים אין שיניים המיועדות לטחינה של המזון בעת לעיסתו כפי שיש לכלב או לאדם.

כפי שניתן לראות באיור, גם השיניים ה"טוחנות" של החתולים הינן מאוד חדות ודומות במבנה שלהן לחותכות. לאחר עקירות השיניים החתולים מסתדרים יפה מאוד עם אכילת מזון מסחרי יבש, שכן הינו בצורת כופתיות קטנות  ואין כלל צורך בלעיסתו.

פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882