סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מקרים שקרו במרפאה

ג'ק הגור עם היצרות מולדת בושט

כלב עם היצרות מולדת בושט

ג'ק והיצרות מולדת בושט

 

ג'ק, גור פיטבול מעורב כבן חודשיים, הגיע למרפאה בליווי בעליו עם תלונה של הקאות לאחר אכילה. הבעלים מספר כי לאחר כל ארוחה הגור פולט את המזון שאכל ומנסה לאכול אותו בשנית. ברוב המקרים ללא פליטה נוספת של המזון. הכלב נבדק ונמצא סובל מתת משקל, אך חיוני וערני. לכלב בוצעו בדיקות דם מקיפות אשר נמצאות תקינות ומספר צילומי רנטגן אשר הצביעו על תופעה מולדת.

Vascular Ring Anomalies 

 

בעיות מולדות של קשתות אבי העורקים (הסבר בהמשך) בהן קנה הנשימה והושט מוקפים ע"י כלי דם. הס"ק נובעים כמעט תמיד מלחץ היקפי הגורם להיצרות וחסימה של הושט. דוגמא נפוצה היא PRAA(Pesistant right aortic arch).

 

קצת על המבנים:

 

בעובר, ישנם 6 זוגות של קשתות עורקיות (aortic arches) היוצאות מן הלב העוברי ומצויות מסביב לרקמות שעתידות להיות הושט והקנה, חלק מכלי הדם הללו אמורים להתנוון ולהיעלם וכך בעצם לשחרר את הקנה והושט בילוד.

קיימים שבעה סוגים של בעיות מולדות הנוצרות כתוצאה מהתפתחות לא תקינה או מחוסר ניוון של כלי הדם הללו, כאשר הנפוץ ביותר הוא- PRAA (Persistent right aortic arch).

PRAA:

 

נוצר בעקבות התפתחות לא תקינה של קשתות העורקים, במצב זה יש היפוך "ראי" של ההתפתחות הנורמלית שבסופו של דבר מביא ליצירת טבעת מסביב לקנה ולושט המורכבת מ- ליגמנט (רצועה) משמאל לושט, אבי העורקים מימין ומלמטה בסיס הלב ועורק הריאה. טבעת זו גורמת לסימנים קליניים מאד אופייניים.

 

סימנים קליניים:

 

הסימנים הקליניים נובעים בעיקר מהיצרות הושט. כשהגור יונק חלב אם הושט הפגומה מאפשרת לנוזלים לעבור, אך כאשר הגור עובר למזון מוצק מתחילה תופעה של פליטות מזון מייד לאחר האכילה (regurgitation). המזון אינו מגיע לקיבה (ולכן הפליטה אינה נחשבת הקאה), אלא נעצר בהיצרות המבנית מעל בסיס הלב.

בושט, קדמית להיצרות, הולכת הושט ומתרחבת בעקבות המזון המצטבר שם ובחלק מהמקרים נוצר כיס עיוור בו נאגרים חלקיקי מזון הגורמים בסופו של דבר לדלקת מקומית.

המקרים מאובחנים בדרך כלל בגיל צעיר מאד, במעבר מהזנה של מזון נוזלי למזון מוצק. בדרך כלל מדובר בכלבים רזים מהנורמלי שפולטים את המזון מייד לאחר האכילה.

בנוסף, בחלק מהמקרים יכולה להופיע גם דלקת ריאות שאיפתית כתוצאה מהפליטות ושאיפת מזון אל הריאות.

 

אבחון היצרות מולדת בושט:

 

האבחון לרוב מתבצע על ידי צילום רנטגן שבו ניתן להבחין בהרחבה של הושט קדמית לבסיס הלב והיצרות בחלק אחורי יותר, לעיתים צילום רגיל אינו מספיק ויש צורך לבצע צילום עם חומר ניגודי שבו רואים בבירור את הצטברות החומר בחלק המורחב של הושט ואת ההיצרות מייד לאחריו.

טיפול:

 

הפתרון הוא ניתוחי (כירורגי) בלבד!מדובר בניתוח של חלל בית החזה כאשר במהלך הניתוח חותכים את אותו ליגמנט
(רצועה) על מנת לשחרר את הטבעת מסביב לושט. לאחר ניתוק הליגמנט מבצעים הרחבה של החלק המוצר בושט על ידי החדרת צינור ובקצהו בלונית דרך חלל הפה אל הושט עד לאיזור המוצר וניפוח של הבלונית באיזור המוצר.

 

פרוגנוזה:

 

הסבירות לחזרה לתפקוד נורמלי מוגדרת כבינונית ותלויה בכמה זמן  עד האבחון בכלב (כרוניות המחלה) ובדרגת הנזק הלא הפיך לוושט.

לאחר הניתוח הגור מקבל הזנה המבוססת על מזון נוזלי והאכלה מגבוה (על מנת למנוע פליטות ושאיפת מזון לריאות) ולאט לאט עובר למזון מוצק יותר תוך כדי מעקב מתמיד אחרי תדירות הפליטות.

וחזרה לג'ק שלנו…

הכלב הוזמן לניתוח כשבוע לאחר האבחון. בשבוע שלפני הניתוח הגור הוזן במזון נוזלי עשיר במיוחד ומגובה. לא נראו פליטות כלל והכלב החל לעלות בהדרגתיות במשקל.

בניתוח, נפתח בית החזה וזוהתה הבעיה מיידית. נציין כי בכל פרק הזמן בו בית החזה היה פתוח בוצעה בג'ק הנשמה אקטיבית בעזרת מנשם מיוחד לגורים המצוי באופן שגרתי במרפאה. הרצועה העוברית נותקה וההיצרות נפתחה בעזרת בלונית מיוחדת ללא כל סיבוך. ג'ק התאושש יפה מהניתוח ושוחרר לביתו להמשך טיפול ומעקב בעליו לאחר כיממת אשפוז.

אחרי שבועיים, ג'ק מעלה יפה במשקל ואוכל מזון מרוכך למחצה עליו מקפידים בעליו ולפי הבדיקות העלייה במשקלו משביעת רצון.

יש לכם שאלות ? רוצים מידע נוסף או התייעצות עם המומחים שלנו ? צרו קשר כאן

פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882