סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

גידולים בחלל הפה בכלבים

מסות בחלל הפה נפוצות באוכלוסיית הכלבים והחתולים. מסות שפירות (אינן סרטניות ואינן שולחות גרורות) רבות נוטות לפולשנות מקומית והרס נרחב של רקמת הפה הרכה כגון החניכיים והקשה- הלסת. מבין המסות הממאירות חלקן נוטות לשלוח גרורות וחלקן פולשניות מקומית בלבד במידה ומוסרות בזמן.

קצת רקע – גידולים בחלל הפה בכלבים

 

מסות בחלל הפה נפוצות באוכלוסיית הכלבים והחתולים.

מבין המפגעים הללו אנו מוצאים לבסוף אבצסים, ציסטות, שגשוג של רקמת החך או גידולים שפירים או ממאירים. חלק מהמקרים הינם תוצאה של בריאות חלל פה ושיניים לקויה וניתנות לפתרון "פשוט" בטיפול שיניים.

כ- 6% מכלל הגידולים הממאירים בכלבים מצויים בחלל הפה.

מסות שפירות (אינן סרטניות ואינן שולחות גרורות) רבות נוטות לפולשנות מקומית והרס נרחב של רקמת הפה הרכה כגון החניכיים והקשה- הלסת.

מבין המסות הממאירות חלקן נוטות לשלוח גרורות וחלקן פולשניות מקומית בלבד במידה ומוסרות בזמן.

לעיתים, בייחוד כאשר בעל החיים אינו מגיע לבדיקות רוטיניות אצל הווטרינר, גידולים בחלל הפה של חיות המחמד מתגלים במקרה ע"י הבעלים כאשר המסה כבר גדולה. כאמור, בשל המגוון הרחב של הלקויות עלינו לזהותן בשלב מוקדם ככל האפשר, ולאבחן מהו סוג הלקות העומדת לפנינו.

 

במאמר זה נציג בקצרה מקרה של כלב אשר סבל ממסה בלסת העליונה.

 

מדובר בכלב מגע גדול, זכר כבן 11 שנים, אשר עבר ניקוי שיניים רוטיני כחצי שנה לפני הגעה למרפאתנו ובמהלכו נמצאה מסה על החך העליון אשר הוסרה, אך לא נשלחה להמשך אבחון היסטפתולוגי (הקובע איזה גידול זה והאם 

 

מאז חלה חזרתיות של המסה בדיוק באותו המקום וכאשר אנו ראינו את הכלב לראשונה המסה הייתה בגודל 4*3 ס"מ על הלסת העליונה הפולשת מעט למרכז הפה- אל החך.הוסר במלואו).

 

תחילה הכלב עבר תהליך אבחוני הכולל בדיקות דם וצילומי בית חזה, זאת בכדי לוודא שאינו סובל מבעיות סיסטמיות מלבד המסה וכי אין גרורות או לקויות אחרות בבית החזה.

לאחר קבלת התוצאות התקינות, טשטשנו את הכלב להרדמה קצרה בכדי לקחת ביופסיה מהמסה. מטרת הביופסיה הינה לזהות את סוג הגידול ורמת האלימות שלו. אם זהו גידול אלים בעל נטייה לשליחת גרורות, לעיתים לא נמליץ על ניתוח שכן הפרוגנוזה לטווח הארוך אינה טובה. במקרים של גידולים ממאירים פולשניים מקומית מטרת הביופסיה הינה לראות כמה רקמה יש להסיר בניתוח על מנת לא להותיר תאים סרטניים אשר יגרמו לחזרתיות, כפי שראינו בעבר בכלב הזה.

התוצאות הצביעו כי מדובר בגידול ממאיר מסוג כונדרוסרקומה. זהו גידול פולשני מאוד מקומית ונטייתו לשלוח גרורות- נמוכה.

הכלב עבר ניתוח להסרה של חלק מהלסת העליונה (המימקסילקטומי). את הניתוח ביצע דר' יואב בר עם, מומחה וטרינרי לכירורגית פה ולסת, אשר מגיע למרפאתנו לצורך טיפול במקרי פה ולסת מסובכים.

זהו ניתוח מסובך הדורש רמה טכנית גבוהה, ידע וניסיון רב וזאת בעיקר לאור המיקום של אתר הניתוח.

במהלך הניתוח הכלב שהה בהרדמה מלאה, תוך שהוא מקבל אינפוזיה תוך ורידית עשירה במשככי כאבים מסוגים שונים. בנוסף, מנות דם הועמדו בהכן שכן אזור הניתוח רווי בכלי דם גדולים אשר עלולים לגרום לדימום חריף.

צוות חדר הניתוח של המרפאה ברשות דר' בר עם עמל במשך מספר שעות על הסרת הגידול עם שוליים רחבים כנדרש. המסה שהוסרה נשלחה שנית לאבחון היסטופתולוגי כשהפעם נדרשה תשובתם שהגידול הוסר בשלמותו ושולי החתך נקיים מתאים סרטניים.

 

סוף דבר-

 

הגידול הוסר בשלמותו ולא נותרו תאים סרטניים בשולי אזור ההסרה ולא פחות חשוב: הכלב חזר להרגיש נפלא, משתולל עם בעליו ואוכל אוכל יבש ללא הפרעה. על פי הספרות הסבירות לחזרתיות נמוכה בשנתיים הקרובות.

 

פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882