סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
א’ - ה’: 09:00-19:00
ימי ו’:   09:00-14:00

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669
פקס: 04-8245430

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
moriahvc@bezeqint.net

טלפון: 04-8242669
טלפון חירום: 052-6542211

גור חתולים חדש

גור חתולים חדש בבית
מזל טוב !!! החלטתם לאמץ חבר משפחה חדש- גור חתולים. על מנת שקליטתו של הגור בביתו החדש תהיה מהירה, מהנה לשני הצדדים וחלקה החלטנו לכתוב מאמר קצר זה.

1. סביבת מחיה רצוי להקצות לגור החדש מקום משלו ורצוי שיהיה מרופד ונעים (במיוחד בחודשי החורף הקרים), נציין כי בניגוד לכלבים הזיקה של חתולים למקום קבוע פחותה וסביר להניח כי יאמצו את אחת הספות או המיטות כמקום שנתם ומנוחתם. קיים קושי בלהרגיל החתול למקום קבוע בדומה לכלב.

בימים הראשונים עלול הגור ליילל במיוחד לאחר שנותק מאימו ומשאר אחיו ואחיותיו לשגר. בלילו הראשון של הגור בבית ניתן לעטוף בבקבוק חם במגבת ולשים כנגד הגור, כמו כן, תקתוקו של שעון עלול להזכיר לגור את פעימות ליבה של אימו ובכך להרגיע אותו בעוד חום הבקבוק ידמה את חום גופה ויעזור לו להתאקלם במקומו החדש ביתר קלות.

לגור, במיוחד בשבועות הראשונים לחייו, כמו לתינוק, נטייה לישון מספר שעות רב. כשאינו ישן אוהב הגור לחקור את סביבתו, לשחק ולאכול. לאלו בעלי ילדים קטנים בבית, מומלץ כי תקפידו על שעות מנוחתו של הגור וכי שעות המשחק יוגבלו לשעות עירנותו. אם זאת, עייפות ואפטיות מוגזמת, במיוחד בגורים שטרם סיימו את מלוא פרוטוקול החיסונים, הינה סיבה טובה ליצור עימנו קשר טלפוני.

גור צעיר בין מספר שבועות יתרגל במהרה לסביבתו החדשה ויאמצה כביתו הבלעדי. על אלו אשר אמצו גורים בוגרים יותר או חתולים בוגרים, יקשה להרגיל את החתול רק לסביבת הבית. לאלו ניתן לנסות לסגור החתול בבית למשך פרק זמן של 2-3 שבועות ללא אפשרות יציאה החוצה על מנת להרגילו לסביבתו החדשה.

2. כלי מזון – כלי המזון הנפוצים ביותר עשויים מפלסטיק. במשך השנים כלי הפלסטיק מתיישנים ומתחילים להפריש חומרים זרים, מעטם מסרטנים, למים ולמזון, עובדה העלולה להתבטא בגרויים עורים שונים. לפיכך, אנו ממליצים על כלי מזון ומים מנירוסטה. כלי נירוסטה עמידים ביותר ואינם מפרישים כל חומר מזון ולמים. יתרה מכך, נמצא כי חתולים שותים יותר מכלי נירוסטה, עובדה אשר עלולה לצמצם בעיות כליה ושתן מסוימות. מומלצים כלים נפרדים (ולא מחוברים) למזון ולמים. ישנם חתולים אשר שותים אך ורק מי ברז זורמים, לאלו פותחו מתקנים חשמליים היוצרים זרזיף מים באופן מלאכותי וניתנים לרכישה בחנויות חיות המחמד. השארת ברז מטפטף הינה אופציה חלופית לחתול, אך אינה מומלצת למשק המים בארצינו.

כלי קיבול מזכוכית אינם מומלצים משום שכאשר נשברים עלולים שבריהם לגרום לחבלות ולפציעות קשות. 

3. מזון מומלץ מזון יבש ולגורים בלבד. מזונות בייתים ומזונות של כלבים אינם מתאימים לחתולים בכלל ולגורים בפרט בשל הרכבם התזונתי. מזון יבש מקנה הרגלי אכילה נכונים מה גם שאבן השן העלולה להצטבר כתוצאה מאכילת מזון זה פחותה מזו המצטבר ממזון רטוב ורך.

לרוב החתולים ניתן להשאיר את המנה היומית המומלצת (לכל יצרן מנה יומית מעט שונה) בצלחת והם מחלקים את ארוחותיהם על פי תאבונם על פני שעות היממה.

מזונות החתולים מחולקים ל-3: מזונות באיכות נמוכה עליהן איננו ממליצים בעיקר בשל הרכבם התזונתי. אם כי מחירם הינו האטרקטיבי ביותר. שאר המזונות מחולקים לשניים: Premium- מזונות טובים בהרכב תזונתי מבוסס וטוב ובמחיר סביר ומזונות ה- Super Premium- ה"מרצדסים" של מזונות הכלבים והחתולים שהרכבם התזונתי מעולה, מאוזן וטעים (לא פחות חשוב…), אך מחירם גבוה יותר.

אין להזין את הגור בבשר דגים שאינו מבושל ובעצמות, במיוחד בעצמות עוף. אלו מסוכנות לבריאות החתול.

שאלו את רופאי המרכז מהם המזונות המומלצים על ידם.

מים – מומלץ להחליף את מי השתיה של חתולכם לפחות פעמיים ביום ותמיד (במיוחד בחודשי הקיץ) שיהיו מים טריים זמינים בכלי השתיה.

4. תילוע – טיפול מונע כנגד תולעים הינו חובה לגור שברשותכם. כיום נהוג להעריך כי כל הגורים המומלטים, גם אלו לנקבות המטופלות ביותר, נגועים בתולעים בשלבי גדילה שונים. חלק מהתולעים עלולים להדביק גם אתכם, לפיכך מומלץ ביותר לתלע בפעם הראשונה את הגור בגיל 6 שבועות וטיפול שני לאחר 10ימים. לאחר מכן תקראו לטיפול תילוע רוטיני כל 6 חודשים. הטיפול ניתן בכדורים, בזריקה או כטיפות המושמות על העור (לבוגרים בלבד).
5. פרעושים וקרציות ניתן לטפל בגור ב- Frontline החל מגיל 6 שבועות, טיפול התקף כנגד פרעושים ונגד קרציות כאחד, ומכאן יתרונו. אם זאת, יעילותו של חומר זה מוטלת בספק באזור חיפה, בשל עמידות הפרזיטים, ולכן אינו מומלץ על ידי רופאי המרכז בגיל מאוחר יותר. Frontline ניתן להשגה כתרסיס וגם כטיפות המושמות על עור החתול. אם החלטתם לטפל בחומר זה הטיפות מומלצות מהתרסיס. החומר המומלץ כנגד פרעושים הינו Advantage הניתן להשמה כטיפות על עור החתול החל מגיל 8 שבועות. שימו לב כי ברכשכם הטיפות מתאים משקלו של הגור לזה המופיע על האריזה. שימוש בטיפות במשקל נמוך מזה של הגור אינו יעיל. חומר נוסף אשר יעילותו מוכחת כנגד פרעושים נקרא Revolution וגם הוא מושם כטיפות על עור הגור. יתרונו של חומר זה בכך כי הינו יעיל גם כנגד טפילי עור שונים ואקריות אזניים.

6. חיסוני מרובע גור החתולים יחוסן בחיסון מרובע החל מגיל 6-8 שבועות (על הרכב החיסונים ניתן לקרוא בפרק "עצות שימושיות" שבאתר הבית) ו- 30 יום אחרי (סה"כ שני חיסונים זהים). משנתו השניה יחוסן חיסון מרובע בודד, אחת לשנה. מומלץ כי גור החתולים לא יבוא במגע עם חתולים לא מחוסנים או צואת חתולים עד תום מערך החיסונים.

כלבת- להבדיל מהמתחייב בכלבים, חיסון זה אינו מחויב על פי חוק הכלבת במדינת ישראל. אם זאת, המלצת רופאי המרכז הינה חד משמעית לחסן כנגד כלבת בשל מגע אפשרי בין חתולכם לבעלי חיים אחרים (עכברים, חולדות, נמיות, חתולים, כלבים ואף עטלפים). חיסון זה מומלץ במיוחד לאלו מהחתולים אשר בעתיד יצאו להסתובב בסביבתו של הבית.

7. צרכים יציאות החוצה גורי חתולים ילמדו במהרה היכן לעשות את צרכיהם. המקום המומלץ ביותר הינו ארגז צרכים (על סוגיו) המרופד בחול יעודי לכך. חול בניין או אדמה מהחצר אינם מומלצים בשל אי יכולתם לספוג ריחות רעים וכן היותם קרקע פוריה להתרבותם של חיידקים בלתי רצויים. החול המומלץ ביותר הינו החול המתגבש שיתרונותיו הינם: יכולת אצירת ריח ונוזלים, ריח טוב, פעילות אנטימיקרוביאלית (עצירת התרבות חיידקים) והוא אינו נדבק לרגלי החתולים לאחר עשיית הצרכים. יתרון חשוב נוסף, על אף מחירו הגבוה יחסית של החול, הינו החסכון שבהוצאת גוש החול ה"מלוכלך" (שתן או צואה) ובכך חיסכון בהחלפת מצע הארגז כולו בכל פעם שהחתול עושה את צרכיו.

יש להציב את הארגז במקום מוגדר ונוח וכן לאפשר לחתול גישה חופשית אל הארגז.

8. כירסום, שיוף צפרניים ומשחק – לרוב גורי החתולים אין נטיה של כרסום יתר כשל גורי הכלבים. אנו ממליצים על רכישתם של משחקים רבים ככל האפשר על מנת ליצור לגור "אופציית" משחק וחשיפה לגירויים שונים.לחתולים נטיה להשחיז את צפרניהם על אביזרים קשים בבית. לפיכך, רצוי לספק את תאבתם זו במעמד או ארגז גירוד יעודי לכך אותם ניתן לרכוש בחנויות חיות המחמד הקרובות למקום מגוריכם. יש לשים לב כי החתולים אינם מכניסים לפיהם חוטים ואריגים שונים להם נטיה להתקע במקומות שונים בדרכי העיכול של הגור או החתול הבוגר. מצב זה עלול להיגרר לניתוח להוצאתם. אין אנו ממליצים על השימוש בעצמות עוף כגורם משחק.

9. איידס של חתולים– לאחוז ניכר של חתולי הרחוב נשאות של FIV שהינו איידס של חתולים. אל חשש וירוס זה אינו מדבק ואינו יכול להיות מועבר לבני אדם. הוירוס מועבר על ידי מגע ישיר בין החתול מדביק לחתול המודבק ברוק (אכילה מכלים משותפים, ליקוק הדדי וכו'), פציעות ומגע מיני. לאלו החוששים לגורל חתוליהם מומלץ לא להוציאם אל מחוץ לבית.

ניתן לאבחן את הוירוס בבדיקת דם פשוטה הנערכת במרפאה.

10. סמנים שעל פיהם יש לפנות לוטרינר –

  • חתול אפטי.
  • עייפות מוגזמת.
  • חוסר תאבון.
  • הקאות ושלשולים.
  • רעידות.
  • הפרשות מוגזמות מהעיניים ומהאף.
  • כל שינוי בהתנהגות הרגילה של החתול.

בהצלחה מכל צוות המרכז, המאחל הרבה הצלחה והנאה עם הגור החדש.

על כל שאלה ופניה ניתן ליצור עמנו קשר כאן באתר, או בטלפונים:

מרפאה- 04-8242669

חירום: 052-6542211

מייל: moriahvc@bezeqint.net

© כל הזכויות שמורות ל"מוריה" מרכז רפואי וטרינרי.

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר- כל חלק שהוא מהחומר שבמאמר זה.

שימוש מסחרי מכל סוג שהוא בחומר הכלול במאמר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מ"מוריה" מרכז רפואי וטרינרי.