סרט תדמית

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מרכז רפואי וטרינרי

שעות קבלה:
ימי ראשון - רביעי: 09:00-19:00
ימי חמישי,שישי, שבת: 24 שעות

כתובת: 
רח’ חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
טל': 04-8242669

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

מפת הגעה
כתובת: רח' חנקין 40 (בניין קדמת חן), חיפה
מגרש חניה צמוד ובחינם לנוחיות הלקוחות

כל הזכויות שמורות למוריה מרכז רפואי וטרינרי לחיות מחמד 

עקבו אחרינו:

דואר אלקטרוני:
reception@moriahvc.co.il

טלפון: 04-8242669

אנטומיה בסיסית של כלב

אנטומיה של כלב

אנטומיה בסיסית של הכלב

 

כלבים הנם בעלי חיים עם מגוון הגדלים הגדול ביותר, לדוגמא, כלב רועים אירי יכול להתנשא לגובה של 83 ס"מ ומשקל של 70 ק"ג ולעומתו כלב צ'יוואוואה יכול להגיע לגובה של 12 ס"מ ומשקל של 800 גרם.
ישנה גם רבגוניות רבה בצבע פרוות הכלב גם בין הגזעים וגם בתוך הגזע עצמו. לדוגמא כלבי דני ענק יכולים להיות בעלי פרווה חומה, כחול-שחור, כחול-אפור, לבן-שחור ועוד.
לכל הכלבים ללא יוצא מן הכלל ( גם אלו הנקראים חסרי שיער) ישנה פרווה על הגוף אך לא באותה מידה וצפיפות.
החלוקה האנטומית של גוף הכלב הינה של שלושה חלקים עיקרים: ראש, גוף, ורגליים. הגודל והצורה של חלקים אלו משתנה מגזע לגזע.

 

הראש

 

ישנם שתי צורות ראש עיקריות
1.גולגולת צרה וארוכת פנים, למשל כלב רועה גרמני או קולי.
2.גולגולת רחבה ופנים פחוסות, למשל בוקסר, בולדוג או פיקינז.
הצורות האחרות הם בעצם נגזרות של הצורות הנ"ל.
לכלבים עם פנים ארוכות כמו הרועה הגרמני והקולי יכולה להיות לסת שאורכה 20 ס"מ ולעומתם לפקינז ולפאג יש מרחק של פחות מ-3 ס"מ מהעינים לקצה הפה.
לכלבים יש 42 שיניים קבועות. שש זוגות של שינים חותכות וחדות (incisor) הנמצאות בקדמת הפה. מאחוריהם נמצאים שני זוגות של ניבים (canine teeth). שאר השינים בפה נקראות קדם-טוחנות וטוחנות (pre-molar+molar ).

אוויר נשאף לריאות הכלב דרך האף ועובר בדרכו דרך שני מעברים מאחורי האף. מעברים אלו מצופים שכבת תאים עדינה וצפופה המכילה הרבה קצוות של עצבים המגורים על ידי ריח. ריח הנו החוש החזק של הכלב. כלב מריח באופן רצוף את האוויר, האדמה  וחפצים על מנת ללמוד ולהבין מה מתרחש באותו מקום.

הלשון של הכלב דקה יחסית ומשמשת בעיקר להכווין את האוכל לכיוון הושט, לליקוק וניקוי הפרווה ולקירור הגוף.
כאשר חם הכלב מקרר עצמו על ידי פעולה הנקראת הלחתה (פה פתוח, לשון משורבבת החוצה ונשימה מהירה). בתהליך ההלחתה ישנו איוד של נוזלים מהלשון והריאות וע"י כך- קירור הגוף. כלבים מזיעים גם מכפות הרגליים ובאופן זניח מהעור.
תצורת אזני הכלב זקופה או שמוטה. הכלבים הקדמונים היו בעלי אזניים זקופות אשר החלו להישמט בתהליך אבולוציונאלי, ככל שגזעי הכלבים הלכו וקטנו מהסיבה שכמות העור באזניים הייתה גדולה יחסית לגודל האוזן.

לכלבים חוש שמיעה מצוין והם מסוגלים לשמוע קול בתדירויות גבוהות ביותר אשר אינן נקלטות על ידי אזני בני האדם.

לעין של הכלב שלושה עפעפים: עפעף עליון ותחתון עיקריים ועפעף שלישי הנחבא בינהם בפינה הפנימית  של העין. העפעף השלישי מסוגל לעבור על הקרנית השקופה ולנקות כפעולת מגב על חלון.
הראש מחובר לגוף בצוואר אשר יכיל שבע חוליות צוואריות (cervical vertebra) לצרכי תמיכה.
אורך מיתרי הקול בצוואר משפיעים על איכות הקול, הנביחה והיללה של הכלב.

 

הגוף

 

גוף הכלב מכיל את רוב האברים החיונים. הלב והריאות נמצאים בבית החזה, הקיבה, מעיים,  כבד וטחול נמצאים בחלל הבטן כמו גם רוב אברי המין והשתן.
לכלב יש 13 זוגות צלעות המקיפות את חלל בית החזה. צורת בית החזה יכולה להעיד על היכולת ספוטיבית של הכלב, לדוגמא, כלבי רוח הנם בעלי חזה צר ועמוק, עובדה המעידה על מהירות וסיבולת גבוהים.

לכל הכלבים יש 27 חוליות מהגולגולת ועד הנקודה בה הזנב מתחיל. מספר חוליות הזנב שונה בין הגזעים.
הגוף יכול להיות מכוסה בפרווה חלקה או מתולתלת, ארוכה או קצרה. גוף השערה יוצא מתוך גומחה (follicle) קטנטנה בעור. לגוף השערה מחוברים שרירים קטנטנים שמסוגלים לגרום לשיער הכלב להזדקר כאשר הם מתכווצים, למשל, בזמן לחץ (stress) הכלב יכול לזקוף את הרעמה אשר נמצאת בגב והצוואר.
בקצה האף ישנו שפם אשר מהווה איבר חישה מיוחד אשר נותן חיווי מגע. יעילות השפם שנויה במחלוקת שכן כלבים בקושי נעזרים בחוש המגע.

 

הרגליים

 

הרגליים הקדמיות והאחוריות נקראות גם גפיים קדמיות ואחוריות. כלבים משתמשים ברגליהם לצורך יציבה (הליכה, ריצה, עמידה וכו'), גירוד וחפירה.
כל רגל קדמית מחוברת לגוף על ידי עצם דקה הנקראת סקפולה. הסקפולה משתתפת ביצירת מפרק הכתף ביחד עם עצם ההומרוס. החלק התחתון של הגפה הקדמית בנוי מעצמות הנקראות רדיוס ואולנה אשר מאוחות בשני מקומות ומתפקדות כעצם אחת.

בכף הרגל יש חמש אצבעות אך אחת מהם ( declaw) נמצאת גבוה יותר ולא משתתפת במגע עם הקרקע. בקצה כל אצבע ישנה כרית וכרית אחת גדולה נוספת מאחוריהם. כריות כף הרגל רוויות כלי דם, רקמת חיבור ועצבים ולהן תפקיד חשוב כבולם זעזועים של הרגליים והגוף.
הרגליים האחוריות מחוברות לגוף על ידי עצם (עצמות) האגן (pelvis). החלק העליון של עצם הפמור (עצם הירך) נמצא בתוך גומחה באגן הירכיים ושתיהם יוצרות ביחד את מפרק האגן ( coxofemoral joint).

עצם הטיביה והפיבולה נמצאות מתחת לעצם הירך. חיבור עצם הירך ביחד עם הטיביה והפיבולה מהווה את מפרק הברך (stifle joint).

המפרק בו הרגל האחורית מחוברת לכף הרגל נקרא hook joint ובוא נמצא מבנה הידוע בבני האדם כעקב. כפות הרגליים ברגל אחורית זהות לרגליים הקדמיות.

 

כלב קטן פרעושים

פתוח ומאויש ע"י וטרינר 24/7
052-978-7882